• English

Porovnání zpráv o dění na pražské burze: Počítač vs. novinář


Media

První zpráva je generovaná automaticky s využitím prvků umělé inteligence (AI, Projekt TAČR) a druhá novinářem z České tiskové kanceláře (ČTK)

 

Pražská burza posílila, nejvíce pomohly akcie Avastu

Praha 1. listopadu (AI, Projekt TAČR) – Pražská burza na konci týdne posílila. Index PX zpevnil o 1,04 procenta na 1 061,83 bodu. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie českého výrobce antivirových programů Avast a rakouské skupiny Erste Group Bank. Největší pokles postihl akcie provozovatele skiareálů a hotelů TMR a výrobce nápojů Kofola.  Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Ze třinácti hlavních titulů pražské burzy dnes sedm zakončilo obchodování v plusu, další tři emise stagnovaly. Mezi posilujícími emisemi byly i čtyři – Komerční banka, Moneta Money Bank, ČEZ, Erste Group Bank, které se podílely na naprosté většině (82%) z celkového objemu obchodů na burze.

Největší nárůst dnes zaznamenaly akcie technologické společnosti Avast, které si polepšily o 2,46 procenta na 125 korun. K dalším emisím, které posílily, patří i Erste Group Bank. Akcie zpevnily o 1,76 procenta na 821,2 korun. Oproti tomu největší pokles hodnoty postihl akcie provozovatele skiareálů a hotelů TMR, a to o 5,5 procenta na 945 korun. Emise nápojářské společnosti Kofola odepsala 0,35 procent.

Největší objem obchodů, a to 32 procent, dnes zaznamenaly cenné papíry finančního domu Komerční banka.  Druhým nejobchodovanějším titulem (ve výši 21 procent) byly akcie banky Moneta.  Akcie energetické společnosti ČEZ dosáhly třetího největšího objemu obchodů – a to 15 procent. 

 

——–  

 

Pražská burza díky růstu většiny hlavních emisí posílila

 

Praha 1. listopadu (ČTK) – Pražská burza dnes díky růstu většiny hlavních emisí posílila. Smazala tak čtvrteční pokles. Index PX stoupl o 1,04 procenta na 1061,83 bodu. K růstu burze pomohly například cenné papíry bank nebo energetické firmy ČEZ.

V největším objemu se dnes obchodovalo s akciemi bankovní skupiny Erste, které zároveň posílily o 1,76 procenta na 821,20 koruny. Druhá nejobchodovanější emise, akcie ČEZ, si také polepšila, a to o 0,19 procenta na 523 korun. Růst zaznamenaly i cenné papíry Komerční banky a Moneta Money Bank. Akcie Komerční banky zdražily o 1,23 procenta na 783 korun a akcie Monety o 0,72 procenta na 76,60 koruny.

Nejvýrazněji z hlavních emisí posílily cenné papíry softwarové společnosti Avast, které zdražily o 2,46 procenta na 125 korun. Naopak největší propad postihl akcie provozovatele horských středisek TMR, které zlevnily o 5,50 procenta na 945 korun.